Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.
Neuradno prečiščeno besedilo Pravilnika o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov obsega:
- Pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov (Uradni list RS, št. 110/00 z dne 30. 11. 2000),
- Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov (Uradni list RS, št. 112/07 z dne 7. 12. 2007).
PRAVILNIK
o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov
(neuradno prečiščeno besedilo št. 1)
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije (v nadaljnjem besedilu: pooblaščeni izvajalci) lahko izvajajo programe pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov, če izpolnjujejo organizacijske, kadrovske, materialne in druge pogoje, določene s tem pravilnikom.
2. člen
Za izvajanje posameznih specializacij morajo pooblaščeni izvajalci izpolnjevati pogoje, določene v prilogi tega pravilnika.
II. SPLOŠNA DOLOČILA ZA POOBLAŠČENE IZVAJALCE
3. člen
Pooblaščeni izvajalci morajo izpolnjevati naslednje pogoje:
- imeti morajo ustrezno velikost in strukturiranost za takšen obseg bolnišničnega in ambulantnega dela, ki omogoča, da se opravi predpisan program in število posegov;
- v svojih strokovnih enotah morajo imeti zadostno opremo ter zadostno število pripomočkov za poglobljeno delo po sodobnih načelih in metodah na področju posamezne strokovne dejavnosti;
- imeti morajo zadostno število bolnikov s področja strokovne dejavnosti, ki jo izvajajo;
- imeti morajo ustrezno knjižnico in prostore za individualno učenje (vodilne učbenike s strokovnega področja, tekoče revije; ustrezen prostor za študij; druga sredstva za pouk, na primer uporabo osebnega računalnika z dostopom do medmrežja, avdiovizuelne pripomočke in drugo);
- imeti morajo zadostno število usposobljenih mentorjev (za ustrezno razmerje med neposrednimi mentorji in zdravniki na usposabljanju šteje razmerje 1 proti 1);
- omogočati redni strokovni nadzor komisij za strokovni nadzor v državi;
- zagotavljati nenehen nadzor nad kakovostjo (medicinska informatika, komisije);
- specifične pogoje, ki so določeni v posameznih programih usposabljanja.
Pooblaščeni izvajalci morajo za izvajanje programov sekundarijata in specializacij zagotavljati še:
- delo v diagnostičnih in operacijskih enotah ter ambulantah;
- opravljanje dežurstva za zdravnike specializante v obsegu 4 do 6 dežurstev na zdravnika na usposabljanju na mesec;
- dnevne vizite in klinične sestanke, ki ne smejo trajati manj kot 4 ure na teden;
- strokovne sestanke z analizo dela in interdisciplinarne sestanke s specialisti, ki opravljajo diagnostiko, zdravljenje in rehabilitacijo na določenem področju;
- sposobnosti za posredovanje znanja (vsaj 3 publikacije na leto v domači in/ali tuji literaturi, organizacija vsaj 1 strokovnega sestanka na leto);
- druge oblike podiplomskega izobraževanja;
- redne strokovne nadzore komisije za specializacije Zdravniške zbornice Slovenije (na 1 do 3 leta) in drugih komisij za strokovne nadzore v državi;
- občasni strokovni nadzor mednarodnih komisij zdravniških organizacij UEMS, UEMO, EURACT ali ustreznega evropskega strokovnega združenja (Charter on Visitation of Training Centres, UEMS, oktober 1997).
III. KATEGORIJE POOBLAŠČENIH IZVAJALCEV ZA IZVAJANJE SPECIALIZACIJ
4. člen
Specializacije se izvajajo pri pooblaščenih izvajalcih, ki so glede na obseg programa posamezne specializacije, ki ga lahko izvajajo, razvrščeni v tri kategorije:
- pooblaščeni izvajalci tipa V (vseobsegajoči) izpolnjujejo pogoje za izvedbo celotnega programa posamezne specializacije,
- pooblaščeni izvajalci tipa D (delni) izpolnjujejo pogoje za izvedbo večjega dela posamezne specializacije,
- pooblaščeni izvajalci tipa U (usmerjeni) pa izpolnjujejo pogoje le za izvedbo posameznih delov specializacije.
IV. POOBLASTILA IZVAJALCEM
5. člen
Izpolnjevanje pogojev za izvajanje posameznih programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov ugotavlja na podlagi zahteve zdravstvenega zavoda oziroma zasebne ordinacije komisija, ki jo imenuje Zdravniška zbornica Slovenije.
Komisija sprejme poslovnik, s katerim uredi način ugotavljanja izpolnjevanja pogojev tega pravilnika.
6. člen
Na podlagi poročila komisije Zdravniška zbornica Slovenije predlaga ministru, pristojnemu za zdravstvo, da pooblasti izvajalca za izvajanje posameznih področij in obsega programov pripravništva, sekundarijata in specializacij za dobo dveh let. Do poteka veljavnosti pooblastila je potrebno, na podlagi zahteve zdravstvenega zavoda oziroma zasebne ordinacije, ponovno preveriti izpolnjevanje pogojev.
Minister, pristojen za zdravstvo, v sklepu določi tudi število delovnih mest za usposabljanje zdravnikov, upoštevaje potrebo po enakomerni zasedenosti teh mest v celoletnem obdobju.
7. člen
Pooblaščeni izvajalci so dolžni v okviru pooblastila in svoje dejavnosti pripravnikom, sekundarijem in specializantom zagotoviti usposabljanje v skladu s programi usposabljanja.
8. člen
Za preklic pooblastila se smiselno uporabljajo določila iz prvega odstavka 6. člena tega pravilnika, ki veljajo za podelitev pooblastila.
Pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov (Uradni list RS, št. 110/00) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
»V. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
9. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se za zdravnike in zobozdravnike preneha uporabljati pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi ali zasebni zdravstveni delavci za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacije (Uradni list RS, št. 25/93, 1/99 in 98/99).
10. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov (Uradni list RS, št. 112/07) vsebuje naslednjo končno določbo:
»2. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.