Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.
Neuradno prečiščeno besedilo Pravilnika o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole obsega:
- Pravilnik o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole (Uradni list RS, št. 76/14 z dne 24. 10. 2014),
- Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole (Uradni list RS, št. 151/22 z dne 2. 12. 2022),
- Popravek Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole (Uradni list RS, št. 166/22 z dne 30. 12. 2022).
PRAVILNIK
o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole
(neuradno prečiščeno besedilo št. 1)
1. člen
S tem pravilnikom se določijo merila za določitev vidnih dosežkov, ki jih mora za pridobitev naziva predavatelj izpolnjevati kandidat za predavatelja višje šole (v nadaljevanju besedilu: kandidat).
2. člen
Vidni dosežki za pridobitev naziva predavatelj višje šole (v nadaljnjem besedilu: predavatelj) na področju izobraževanja so:
1. Pedagoška praksa (najmanj 3 leta) v sekundarnem ali terciarnem izobraževanju.
2. Priprava in izvedba izobraževanja (predavanja, seminarji, tečaji, delavnice …) za potrebe podjetij oziroma organizacij ali izobraževalnih institucij.
3. Sodelovanje (soavtorstvo) pri pripravi sprejetih javno veljavnih izobraževalnih programov, katalogov znanj, izpitnih katalogov, poklicnih standardov ipd.. Potrdilo o sodelovanju (soavtorstvu) izda zavod oziroma inštitucija, ki je pripravila javno veljavni program.
4. Avtorstvo oziroma soavtorstvo ali recenzija učbenika ali študijskega gradiva za izvajanje javno veljavnih izobraževalnih programov (za srednje in višje ali visoko šolstvo), sprejetih na pristojnem strokovnem svetu ali drugem pristojnem organu.
5. Članstvo v komisijah pri strokovnih izpitih, ki so določeni z zakonom ali drugim predpisom na državnem nivoju. Članstvo v vladnih strokovnih svetih na področju izobraževanja ter njihovih komisijah.
6. Priprava in izvajanje objavljenih programov za nadaljnje izobraževanje in usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju ali programov za usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev potrjenih na pristojnem organu šole.
7. Objavljena vsaj dva strokovna članka ali referata na državni ali mednarodni konferenci ali objava znanstvenega članka, monografije ali deli monografij s področja pedagogike oziroma andragogike in izkazujejo napredno pedagoško, andragoško ali didaktično znanje.
8. Kompetence, pridobljene v različnih oblikah organiziranega pedagoško – andragoškega izobraževanja in usposabljanja, ki so na ustreznem strokovnem nivoju in v obsegu najmanj 50 ur.
9. Mentorstvo vsaj trem študentom oziroma dijakom na tekmovanjih na državnem nivoju, ki so dosegli prva tri mesta ali mentorstvo študentom ali dijakom na mednarodnih tekmovanjih.
10. Vodenje mednarodnih projektov, ki vključujejo strokovno ali raziskovalno delo na področju vzgoje in izobraževanja (npr. Erasmus+, KA1, KA2) ali sodelovanje in mentorstvo pri aplikativnih razvojnih projektih pri katerih sodelujejo študenti.
Za kandidate, ki niso zaposleni na področju vzgoje in izobraževanja, se kot vidni dosežek za pridobitev naziva predavatelj na področju izobraževanja šteje tudi:
1. Mentorstvo ali somentorstvo najmanj trem študentom pri diplomskih in raziskovalnih nalogah.
2. Mentorstvo najmanj trem študentom pri praktično orientiranih učnih projektih, mentorstvo najmanj trem študentom pri praktičnem izobraževanju v podjetju v trajanju najmanj 10 tednov ali mentorstvo najmanj trem pripravnikom (diplomantom terciarnega izobraževanja) v podjetju, v trajanju najmanj 10 tednov.
3. člen
Vidni dosežki za pridobitev naziva predavatelj na področju strokovnega dela so:
1. Delovne izkušnje v podjetjih (najmanj 3 leta) oziroma izkušnje pri aplikaciji stroke na strokovnem področju, za katerega kandidat kandidira za predavatelja.
2. Objavljena vsaj dva strokovna članka ali objava znanstvenega članka, objavljena strokovna dela, referati in podobno s strokovnega področja, za katerega kandidat kandidira za predavatelja.
3. Zaključeno izobraževanje tretje bolonjske stopnje ali zaključeno podiplomsko izobraževanje po prejšnjih predpisih, usmerjeno v strokovno področje, za katerega kandidat kandidira za predavatelja.
4. Vodenje ali sodelovanje pri zahtevnih praktičnih projektih, sodelovanje v mednarodnih projektih ali drugo zahtevno strokovno mednarodno sodelovanje s strokovnega področja, za katerega kandidat kandidira za predavatelja.
5. Pridobitev dokumentiranega patenta, priznanja za inovacijo, sodelovanje pri razvoju, izboljšavah ali posebni dosežki na strokovnem področju, za katerega kandidat kandidira za predavatelja.
6. Pridobljena posebna znanja in veščine s strokovnega področja, za katerega kandidat kandidira za predavatelja in niso del študijskih programov, po katerih si je kandidat pridobil zahtevano izobrazbo.
4. člen
Za pridobitev naziva predavatelj mora kandidat izpolnjevati vsaj dva vidna dosežka na področju izobraževanja in vsaj dva vidna dosežka na področju strokovnega dela.
5. člen
Za vnovično imenovanje v naziv predavatelj mora kandidat izpolnjevati najmanj tri merila iz 2. in 3. člena tega pravilnika, pri čemer ne smejo biti vsa iz iste skupine vidnih dosežkov in dosežena v zadnjih petih letih.
6. člen
Kandidat, ki je pridobil naziv učitelj svetnik v sekundarnem ali terciarnem izobraževanju, izpolnjuje pogoje glede zahtevanih vidnih dosežkov na področju izobraževanja.
Učitelj svetnik pri vnovičnem imenovanju v naziv predavatelj dokazuje le vidni dosežek na področju strokovnega dela.
Pravilnik o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole (Uradni list RS, št. 76/14) vsebuje naslednji končni določbi:
»7. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika prenehajo veljati Merila za določitev vidnih dosežkov na strokovnem področju za pridobitev naziva predavatelj višje šole (Uradni list RS, št. 1/09).
8. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o merilih za določitev vidnih dosežkov za pridobitev naziva predavatelj višje šole (Uradni list RS, št. 151/22) vsebuje naslednjo končno določbo:
»KONČNA DOLOČBA
3. člen
(začetek veljavnosti)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.