Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.
Neuradno prečiščeno besedilo Pravilnika o Zdravstvenem svetu obsega:
- Pravilnik o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 88/01 z dne 9. 11. 2001),
- Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 40/06 z dne 14. 4. 2006),
- Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 8/09 z dne 30. 1. 2009),
- Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 11/11 z dne 21. 2. 2011).
PRAVILNIK
o Zdravstvenem svetu
(neuradno prečiščeno besedilo št. 3)
1. člen
Ta pravilnik določa naloge, sestavo, način imenovanja in način dela Zdravstvenega sveta.
I. NALOGE ZDRAVSTVENEGA SVETA
2. člen
Zdravstveni svet je najvišji usklajevalni organ in najvišji posvetovalni organ ministra, pristojnega za zdravje (v nadaljnjem besedilu: minister), na področju zdravstvene dejavnosti, zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja. Oblikuje predloge vsebin zdravstvenih programov s stališča njihove izvedljivosti, dostopnosti, enakomernega razvoja vseh strok in finančnega učinka zdravstvenih tehnologij, v skladu s potrebami prebivalstva na nacionalni ravni.
Zdravstveni svet obravnava predloge razširjenih strokovnih kolegijev (v nadaljnjem besedilu: RSK) in drugih predlagateljev. Kadar predlagatelji novih zdravstvenih programov in storitev niso RSK, mora predlog pred obravnavo na Zdravstvenem svetu najprej pridobiti mnenje ustreznega RSK.
Zdravstveni svet sam ne določa strokovne vsebine zdravstvenih programov in storitev, pač pa lahko pri predlogih, ki jih obravnava, zahteva dopolnitve in dodatna strokovna mnenja.
Odločitev Zdravstvenega sveta, ki je povezana s finančnimi izdatki, mora predlagati tudi način financiranja. Praviloma je taka odločitev vezana na naslednje proračunsko leto, le izjemoma in zaradi zelo utemeljenih razlogov je možen predlog za takojšen začetek izvajanja določenega programa.
3. člen
V okviru nalog, ki jih določa zakon o zdravstveni dejavnosti, Zdravstveni svet:
- obravnava priporočila, smernice in obvezna navodila razširjenih strokovnih kolegijev;
- obravnava letno poročilo o zdravstvenem stanju in zdravstvenem varstvu prebivalstva Republike Slovenije, ugotavlja zdravstvene potrebe in daje pobude za njihovo uresničevanje;
- obravnava nacionalni program zdravstvenega varstva;
- obravnava nacionalni program preventivnega zdravstvenega varstva;
- obravnava program zdravstvene vzgoje in zdravstvene prosvetne dejavnosti;
- preverja izpolnjevanje sprejetega nacionalnega programa zdravstvenega varstva in preventivnega zdravstvenega varstva;
- obravnava kadrovske in delovne normative in poklicne strokovne standarde v zdravstveni dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe;
- potrjuje kazalce kakovosti in druga merila ter postopke za ugotavljanje in zagotavljanje kakovosti zdravstvenega varstva;
- (črtana),
- potrjuje merila in vodi postopek podelitve nazivov zdravstveni svetnik in višji zdravstveni svetnik;
- obravnava predloge sprememb obstoječih in predloge novih zdravstvenih tehnologij ter predlaga način njihovega financiranja;
- sodeluje pri oblikovanju nacionalne farmakoterapevtske doktrine, ob upoštevanju regulative in znanstveno tehničnega napredka sprejema stališča, predloge in ukrepe do politike cen, poplačila in uporabe zdravil in medicinskih pripomočkov;
- obravnava program razvojno-raziskovalnih nalog s področja zdravja in zdravstvenega varstva, ki so pomembne za vso Republiko Slovenijo;
- razpravlja in daje pobude o medsektorskem sodelovanju v korist zdravja;
- obravnava načrt zdravstvenega varstva v izrednih razmerah;
- obravnava spremembe vsebine študijskih programov Medicinske fakultete in drugih zdravstvenih šol;
- obravnava pobude civilne družbe v zvezi z zdravjem in zdravstvenim varstvom prebivalstva;
- pripravi letno poročilo o svojem delu;
- obravnava na predlog ministra druga pomembna vprašanja s področja zdravja in zdravstvenega varstva;
- daje predloge glede nadaljnjega financiranja že potrjenih in financiranih zdravstvenih tehnologij in ministra o tem letno obvešča.
II. SESTAVA ZDRAVSTVENEGA SVETA
4. člen
Zdravstveni svet se oblikuje pri ministrstvu za zdravje iz predstavnikov zdravstvene stroke, zdravstvene ekonomike in organizacije zdravstvenega varstva in sicer:
- 8 članov iz vrst višjih svetnikov, svetnikov, fakultetnih učiteljev in drugih strokovnjakov s področja zdravstvenega varstva (zastopanost vseh treh ravni zdravstvenega varstva, od strok pa medicina, farmacija in zdravstvena nega);
- 6 članov iz vrst priznanih strokovnjakov s področja javnega zdravstva, upravljanja zdravstvenega varstva, zdravstvene epidemiologije in informatike;
- 3 člani iz vrst priznanih strokovnjakov s področja zdravstvene ekonomike in zavarovalništva.
Pri delu Zdravstvenega sveta sodelujejo po funkciji in brez pravice glasovanja: minister, državni sekretar in generalni direktorji Ministrstva za zdravje.
III. NAČIN IMENOVANJA ZDRAVSTVENEGA SVETA
5. člen
Člane Zdravstvenega sveta imenuje minister.
Med člani Zdravstvenega sveta mora biti vsaj eden predstavnik civilne družbe.
6. člen
Sklep o imenovanju minister pošlje v soglasje Vladi Republike Slovenije.
7. člen
Predsednik in člani Zdravstvenega sveta so imenovani za čas trajanja funkcije ministra.
Minister imenuje predsednika in člane Zdravstvenega sveta v roku 3 mesecev po nastopu funkcije.
Članom lahko preneha mandat pred iztekom časa iz prvega odstavka tega člena. V takem primeru minister imenuje novega člana.
IV. NAČIN DELA ZDRAVSTVENEGA SVETA
8. člen
Na prvi seji izvolijo člani namestnika predsednika.
Pristojnosti in obveznosti predsednika in njegovega namestnika ter način dela Zdravstvenega sveta se podrobno opredelijo v poslovniku Zdravstvenega sveta, ki ga ta sprejme v soglasju z ministrom.
9. člen
Zdravstveni svet deluje na sejah, ki so praviloma najmanj enkrat mesečno. O sejah se vodi zapisnik.
Na seje so vedno vabljene osebe iz drugega odstavka 4. člena tega pravilnika, glede na tematiko pa so vabljeni tudi drugi strokovnjaki.
10. člen
Posamezni člani Zdravstvenega sveta so zadolženi za podrobnejšo obravnavo vprašanj z določenega strokovnega področja, za kar morajo imeti na voljo oziroma pridobiti vse potrebne informacije.
V skladu s to zadolžitvijo:
- proučijo predloženo vprašanje ali pobudo,
- po potrebi vodijo pripravo dodatnega gradiva ali ga sami pripravijo,
- izdelajo konkretne predloge za obravnavo na Zdravstvenem svetu.
Predsednik Zdravstvenega sveta lahko za podrobnejšo pripravo in obrazložitev posameznega vprašanja zadolži višjega zdravstvenega svetnika oziroma svetnika, ki ni član Zdravstvenega sveta. V tem primeru ta ravna v skladu s prejšnjim odstavkom.
Za obravnavo določenih vprašanj lahko predsednik Zdravstvenega sveta imenuje ožje delovne skupine, v katere lahko povabi tudi druge strokovnjake, ki niso člani Zdravstvenega sveta.
10.a člen
Član Zdravstvenega sveta ne sme sodelovati pri odločanju o posamezni točki, če:
- je predlagatelj zadeve, o kateri razpravlja Zdravstveni svet, oziroma na kakršen koli način povezan s predlagateljem,
- ima v zadevi, o kateri razpravlja Zdravstveni svet, neposreden ekonomski ali drug interes,
- je o zadevi predhodno odločal v okviru druge institucije,
- so podane druge okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti.
Če obstajajo okoliščine iz prejšnjega odstavka, jih je član Zdravstvenega sveta dolžan takoj razkriti predsedniku Zdravstvenega sveta, kar se navede v zapisnik.
Če član Zdravstvenega sveta sumi na obstoj okoliščin iz prvega odstavka tega člena pri drugem članu, na to opozori predsednika Zdravstvenega sveta, kar se navede v zapisnik. Predsednik Zdravstvenega sveta, v primeru, da pri posameznem članu obstoja okoliščina iz prvega odstavka tega člena, članu prepove sodelovanje pri odločanju o posamezni točki. Kadar obstaja sum na obstoj okoliščin iz prvega odstavka tega člena pri predsedniku Zdravstvenega sveta, o izločitvi predsednika Zdravstvenega sveta odloči namestnik predsednika Zdravstvenega sveta.
11. člen
Zdravstveni svet po obravnavi gradiva na seji sprejme stališče do določenega strokovnega vprašanja, sklep ali priporočilo.
Na podlagi teh stališč, sklepov ali priporočil Zdravstvenega sveta minister sprejme odločitev.
12. člen
Predsednik Zdravstvenega sveta opravlja svojo funkcijo najmanj v obsegu 30 ur mesečno poklicno na podlagi pogodbe o delu ali delne zaposlitve na Ministrstvu za zdravje.
Člani Zdravstvenega sveta prejmejo za svoje sodelovanje na sejah sejnino v višini, ki jo določi minister. Članom, ki imajo stalno prebivališče zunaj kraja seje, pripada povračilo potnih stroškov in pripadajoča dnevnica.
Materialne obveznosti v zvezi s posebnimi strokovnimi nalogami se na predlog predsednika Zdravstvenega sveta uredijo s pogodbo med članom Zdravstvenega sveta in Ministrstvom za zdravje.
13. člen
Strokovno administrativne naloge za delovanje Zdravstvenega sveta opravlja strokovna služba Ministrstva za zdravje.
V ta namen minister določi strokovnega delavca ministrstva za opravljanje tajniških poslov za Zdravstveni svet.
Pravilnik o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 88/01) vsebuje naslednji končni določbi:
»V. KONČNI DOLOČBI
14. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o sestavi, načinu imenovanja in načinu dela Zdravstvenega sveta (Uradni list RS, št. 35/93, 82/94 in 62/00).
15. člen
Ta pravilnik se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati naslednji dan po objavi.«.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 40/06) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
»3. člen
Minister imenuje novega predsednika in člane Zdravstvenega sveta najkasneje v roku 3 mesecev od uveljavitve tega pravilnika.
Z dnem imenovanja predsednika in članov Zdravstvenega sveta po tem pravilniku preneha funkcija dosedanjemu predsedniku in članom Zdravstvenega sveta.
4. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 8/09) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
»3. člen
Minister imenuje novega predsednika in člane Zdravstvenega sveta najpozneje v 15 dneh po uveljavitvi tega pravilnika.
Z dnem imenovanja novega predsednika in članov Zdravstvenega sveta po tem pravilniku preneha funkcija dosedanjemu predsedniku in članom Zdravstvenega sveta.
4. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o Zdravstvenem svetu (Uradni list RS, št. 11/11) vsebuje naslednjo končno določbo:
»7. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«.